Vandstandene i verdens søer falder og falder.

Nu er der en forklaring på, hvad årsagen er.

Det skriver CNN.

Ifølge et nyt studie skyldes det klimaforandringer og en massivt forbrug af vand af klodens befolkning.

For selvom søer kun dækker omkring tre procent af jordens overflade, er de kilde til 90 procent af al ferskvand og bruges altså til drikkevand, vanding og strømproduktion. Eksempelvis.

B.T. har tidligere beskrevet, hvordan vandstanden i Lake Mead i USA har nået et bekymrende lavt niveau for de millioner af mennesker, der er afhængige af det vigtige vandreservoir.

Ved Lake Mead er det på de omgivende klipper tydeligt af se, hvordan vandstanden er faldet.
Ved Lake Mead er det på de omgivende klipper tydeligt af se, hvordan vandstanden er faldet. Foto: FREDERIC J. BROWN
Vis mere

Andre steder i verden – som Kaspiske Hav – er situationen den samme.

I studiet har forskere fra University of Colorado Boulder sammenlignet satellitfotos fra næsten 30 år (fra 1992 til 2020), hvor de har kunnet dokumentere, hvor meget vandstandene er faldet. Knap 2.000 søer er blevet gransket.

Resultatet var overvældende.

Således har 53 procent af søerne og vandreservoirerne mistet »betydelige mængder« vand. Svarende til 22 milliarder ton kubikmeter vand.

Hvilket igen er det samme som 17 af førnævnte Lake Mead.

»Et vigtigt aspekt, der ikke ofte anerkendes, er den forringelse af vandkvaliteten, som også følger med et varmere klima. Det lægger yderligere pres på vandforsyningen i de samfund, der er afhængige af dem,« siger Fangfang Yao, der har stået for studiet.

Andre læser også